BlogDAG

Gürcistan Seyahatinden İzlenimler

Geçtiğimiz 2 hafta Gürcistan`da; hem şehir, kültür; hem de doğa, dağ, yürüyüş, kamp içeren karma bir gezi yaparak geçirdim. Sizlere nerelerde bulunduğumu ve izlenimlerimi paylaşmak istiyorum.

Rota: Tiflis-Tsalka-Borjomi-Kaheti(Sighnagi)-Kazbeg-Juta-Zugdidi-Svaneti(Mestia-Zuruldi-Adishi-Tsvirmi-Tetnuldi-Batum-Artvin-Erzurum

-   Gürcistan hem bakir doğası ile çok gidilesi; hem de Avrupa ile kıyaslandığında keşiflerle dolu ekonomik bir gezi yapmak için birebir.

-   Bir çok yerde İngilizce bilen genç nesilden birilerini bulmak mümkün (Rusça da çok yaygın olarak kullanılıyor).

-   Şehirler arası yolculukta tren ya da Mashrutka denilen çılgın şöförlü minibüsler mevcut ve ekonomik

-   Şehir merkezlerinden hosteller çok ekonomik ve temiz; hemen hemen her yerde kamp alanı var, ya da gözünüze kestirdiğiniz bir yerde kamp yapmanıza kimse bişey demiyor.

-   Birçok yerde işratlenmiş kolay-orta-zor yürüyüş rotaları mevcut (Wikiloc`dan da rotalara ulaşmak mümkün-offline kullanımı benim çok işime yaradı)

-   Zirve planı ile gitmesenizde Kazbeg(5033 m), 3200m 1. kamp alanına kadar uzun keyifli bir yürüyüş yapıp, zirveden dönen ya da gidenleri görüp hayıflanabilirsiniz, içiniz burulabilir. Ehh gitmişken zirveyede ayak basmak istiyor insan, bir dahaki seferin planları hemen yapılıveriliyor.

-   Kafkasların çatısı olarak anılan Svaneti bölgesi trans yapılarak günlerce yürünebilir, Her birkaç km de yeni bir doğa süprizi karşılıyor sizi... Bol inişli çıkışlı(aynı gün 1800m-3200m-1900m), nehir geçişli, göllü, buzullu,şelaleli...

-   Svaneti`de Shara (5201m-Gürcistan en yüksek dağı) ve Tetnuldi Dağı(4852m) bulunuyor, Zirve yapmak isteyenler için bu dağlara zirve çıkışı planlanabilir (tabii eğitimi-tecrübesi olanlar için bu öneri)

-   Doğal olarak merkezden uzaklaştıkça hersey daha bir güzelleşiyor; İnsanlar, rotalar, yemekler, meyveler, müzikler, hikayeler...

-   Kalabalık gidilirse araç kiralamak iyi bir alternatif olabilir.

-   At binmek isteyenler içinde günlük-haftalık turlar ayarlanabilir.


Gitmeye zamanımın yetmediği, doyamadığım bir çok yer oldu.

Kısaca tekrar gitmek için planlar, planlar :)

Sevgiler,
Demet Yolcu
Eylül 2017

Telif Hakkı © 2013, Doğa Aktiviteleri Grubu
Bizi sosyal medyada takip edin. Doğa Aktiviteleri Grubu Facebook adresimizDoğa Aktiviteleri Grubu Twitter adresimizDoğa Aktiviteleri Grubu Twitter adresimiz